اخبار و مقالات
اخبار و مقالات
کد مطلب : 599  |   تعداد بازدیدها: 157   |   تاریخ درج: يکشنبه, دي 30, 1397   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: پشم سنگ آسام

 

روش های عایق کاری قسمت های مختلف ساختمان و شیوه اجرای آن (1)

روش های عایق کاری ساختمان کدام است؟ اجرای مبحث 19 مقرارت ملی ساختمان در چه موردی عایق کاری را الزام کرده است؟ به چه روش هایی دیوار و پنجره عایق می شود؟


روش های عایق کاری ساختمان کدام است؟ اجرای مبحث 19 مقرارت ملی ساختمان در چه موردی عایق کاری را الزام کرده است؟ به چه روش هایی دیوار و پنجره عایق می شود؟

در گذشته ساختمان ها تنها سرپناه و مکانی برای حفظ جان و مال ساکنان بودند و چندان توجهی به عایق کاری حرارتی آن ها نمی شد. 
اما با افزایش روز افزون قیمت انرژی، ساختمان هایی که عایق کاری حرارتی نشدند تبدیل به مکان هایی برای به هدر رفتن انرژی و اتلاف هزینه های بسیار شدند. متاسفانه تعداد این ساختمان ها و میزان اتلاف انرژی در آن ها در کشور ما کم نمی باشد.

در زمستان به دلیل اختلاف دمای بیرون و درون ساختمان، در ساختمان هایی که عایق کاری نشده اند، گرما به راحتی از جداره ها عبور کرده و به بیرون منتقل می شود و برای گرم نگه داشتن ساختمان سوخت بیشتری باید سوزانده شود تا دمای مناسب در ساختمان تامین شود. 

عایق های حرارتی به دلیل ضریب انتقال حرارت پایینی که دارند می توانند به عنوان سدی در برابر این انتقال حرارت عمل کند و میزان اتلاف حرارت را به مقدار قابل چشم گیری کاهش دهند.

با عایق کاری ساختمان ها و اجرای مبحث 19 مقرارت ملی ساختمان می توان جلوی هدر رفتن این حجم عظیم سوخت و انرژی را در کشور گرفت. عایق کاری ساختمان ها تنها مختص ساختمان های جدید نمی باشد بلکه ساختمان های قدیمی را نیز می توان عایق کاری و نوسازی کرد. 

ساختمان هایی که عایق کاری حرارتی شده اند در تابستان مصرف برق کمتری دارند نسبت به ساختمان های فاقد عایق حرارتی. در این ساختمان ها می توان با یک سیستم سرمایش کوچک فضای بیشتری را خنک نگه داشت، به شرطی که ضخامت مناسبی از عایق حرارتی استفاده شده باشد.

عایق حرارتی:

عایق حرارتی به مواد و یا سیستمی از مصالح گفته می شود که باعث کاهش انتقال حرارت از یک سمت به سمت دیگر می شوند. عملکرد حرارتی عایق های حرارتی مختلف نسبت به هم را با استفاده از فاکتور مقاومت حرارتی که با R نمایش داده می شود، می سنجند. هر چقدر که مقدار R یک عایق بیشتر باشد بدین معنا است که عایق میزان حرارت کمتری را از خود عبور می دهد. واحد آن متر مربع در درجه کلوین بر وات می باشد (m2.K/W). 

روش های مختلف عایق کاری

عایق کاری ساختمان معمولا به یکی از روش های زیر صورت می گیرد:

 1. عایق کاری از درون: در این روش عایق کاری از درون ساختمان انجام می شود و عایق حرارتی بر روی سطح داخلی دیوارها و جداره ها نصب می گردد.
 2. عایق کاری از بیرون: عایق حرارتی از بیرون ساختمان بر روی دیوارها نصب می شود.
 3. ساخت دیوار دولایه: در این روش عایق حرارتی بین دو لایه از دیوار قرار گرفته و معمولا یک فاصله فضایی نیز بین عایق و دیوار در نظر گرفته می شود و یا در بعضی از موارد فقط یک فضای خالی بین دو جداره در نظر گرفته می شود و هوا به عنوان عایق عمل می کند. 

عایق کاری بازشوها (درب و پنجره)

بازشوها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • شفاف، مانند پنجره
 • غیر شفاف، ماند درب

برای عایق کاری حرارتی بازشوهای شفاف که عمدتا از شیشه در آن ها استفاده شده است، باید از شیشه های دوجداره و یا سه جداره استفاده کرد. 

در بازشوهای غیر شفاف، لایه درونی بازشوها با عایق حرارتی پر می شود. مانند درب های ضد سرقت که درون آن ها عایق حرارتی پشم سنگ قرار داده می شود. این عایق هم مانع از انتقال حرارت از درب ها می شود و هم به دلیل ضد حریق بودن مانعی در برابر آتش است.

میعان و اثرات آن

در فصول سرد سال بخار آب از داخل ساختمان به خارج منتقل می شود و در فصول گرم، بخار آب از بیرون به درون ساختمان نفوذ می کند. در صورتی که آب به دیوارهای ساختمان و عایق حرارتی نفوذ کند باعث کاهش راندمان آن می شود و هم برای استحکام ساختمان و بهداشت آن مشکل ایجاد می کند. 
این مشکل را می توان به روش های زیر بر طرف کرد:

 1. قرار دادن لایه بخار بند در سمت گرم دیوار
 2. باید یک لایه هوا در بخشی که احتمان میعان وجود دارد در نظر گرفت تا بتوان آب ناشی از میعان بخار را به بیرون منتقل کرد.

اثرات میعان بر مصالح ساختمانی

 1. تغییرات ابعادی
 2. باد کردن و یا ترک خوردن لایه بیرونی
 3. خرد شدن مصالح ساختمانی به دلیل یخ زدگی
 4. زنگ زدن مصالح فلزی
 5. شوره زدن نمای ساختمان
 6. لایه لایه شدن نمای ساختمان

منبع: پرامیس

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید: جعفر آسمانی راه های ارتباطی:


مقالات مرتبطی وجود ندارد
Share نسخه مخصوص چاپ

نظرات (0)

 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مرکز فروش پشم سنگ آسام محفوظ میباشد.
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟